O mně

„Zaměřuji se zejména na tvorbu prstenů, které vnímám jako drobné umělecké objekty. Promítám do nich malířský přístup skrze hru se strukturou, kompozicí, kontrastem povrchů a ruční práci s voskem. Věnuji se tvorbě kolekcí autorského šperku i zakázkové výrobě zásnubních a snubních prstenů. Pro páry, které se chtějí do prstenů „otisknout“ vytvářím unikátní šperky na základě jejich společného příběhu.

Od šperku chci víc než líbivost, hledám význam.“

 

Adéla Schicker studovala v Praze na UMPRUM v ateliérech malby a šperku. Její uměleckou dráhu nasměrovala rovněž studia u konceptuálního šperkaře Vratislava Nováka na plzeňské Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara a stáž ve Velké Británii na Sheffield Hallam University.

Hravost a konceptuální přístup je jí vlastní, šperku se však věnuje i v jeho čistě užitné podobě. Podoba jejích děl často vychází právě z artových kolekcí, kde se promítá touha hledat význam a nacházet neprošlapané cesty k tvorbě.

About me

„I deal predominantly with rings perceiving them as single statuettes. I make collections based on motives that fascinate me. Simultaneously with creating collections I also create custom made engagement and wedding rings. I design unique pieces based on the story of the couple.

 

There is more to jewellery than merely pleasing the eye, I seek concept.“

 

Adéla Schicker studied painting and fine jewellery in Prague at Academy of Arts, Architecture and Design. Her artististry has also been influenced by her studies under conceptual jewellery designer Vratislav Novák in Pilsen and at Sheffield Hallam University in United Kingdom. Her jewellery is sought-after for its offbeat approach and intimate message.

EDUCATION & EXHIBITIONS

Education

2013 – 2014    Sheffield Hallam University, UK;  study intership in the Jewellery and Metalwork studio

2011 – 2014    Academy of Art , Architecture and Design in Prague; Department od Fine Arts, Painting studio

2010 – 2011    University of West Bohemia in Pilsen, Faculty of Design and Art; Metal and Jewellery design

2004 – 2010    University of West Bohemia in Pilsen, Faculty of Education, Pedagogy of Art Education (master study programme)

Selected exhibitions

2023  SIJW 2023 contemporary jewels exhibitions; Slovenian Ethnographic Museum; Slovenia jewellery week, Ljubljana

2019  Karátové duše / Carat souls : international exhibition of jewellery and history of goldsmith’s craft; group exhibition; Technical museum in Brno, CZ

2018 Art Jewellery contest „Nothing to Declare“,International Baltic Jewellery Show „Amber Trip“, traveling exhibition; Lithuania, Poland

2017  Šperk,  group exhibition of authorial jewellery; Czechdesign gallery, Prague

2015  More than three kilograms of sea salt, group exhibition; Pro Design gallery, Armaturka, Ústí nad Labem, CZ

2015  Stip(p)visite, 18th International Dresden Summer Academy for Visual Arts; experimental space „Rosslstube“; group exhibition of scholarship holders; Germany

2014  Designblok; group show of intermedia group UKOLEM; jewellery, glass and textile design; Prague

2014  Zn. Šperk, group exhibition of authorial jewellery; Pro Design gallery, Armaturka; Ústí nad Labem, CZ

2014  New G(o)ods, designforum Steiermark; Kunsthaus Graz, Austria

2014  Love, group exhibition; Září – gallery of authorial jewellery, Prague

2013  New G(o)ods!, Czech National Award for Student Design 2013, Prague

2013  2 x 15, group exhibition; Biennial of jewellery, Železný Brod, CZ

Awards

2014  Czech National Award for Student Design 2013, awards for Outstanding Student Design 2013. Collection of porcelain jewellery „Lonesome No More“

Residencies

2015, July; 18.th International Summer Academy for Fine Arts; Dresden, Germany